Jak Champagne to tylko z Champagne

szampany z szampanii

Musisz wiedzieć, że SZAMPAN JEST TYLKO JEDEN

Szampan vs. wino musujące. Jak je odróżnić?

Czytanie etykiet i odrobina wiedzy się przyda.

Jak szampan to tylko ten z regionu Champagne w północnej Burgundii.

To te etykiety z regionu Champagne we Francji i jest to nazwa zastrzeżona. Jest wiele Domów Szampana, o których coś wiesz tzw. Grandes Maisons („wielkie domy”) lub Grandes Marques („wielkie marki), np: Moet&Chandon, Veuve Clicquot, Pernod Ricard, Lanson, Vranken-Pommery, Laurent-Perrier, Perrier-Jouët, Krug, Roederer, Heidsieck… i więcej.

Czy szampan jest lepszy?

To zależy. Na pewno są jedyne w swoim rodzaju, czemu niewątpliwie sprzyja terroir regionu oraz wiekowa tradycja wytwarzania szlachetnych bąbli, a wszystko pod ścisłą kontrolą wymagających procedur apelacji. Oznacza to, że przy produkcji takiego wina stosuje się bardziej skomplikowane metody, bardziej pracochłonne, z ręcznie zbieranych winogron należycie wypielęgnowanych przez cały sezon, wyselekcjonowanych najlepszych gron.
Powtórna fermentacja wina zachodzi w butelce, a nie w wielkich przemysłowych tankach, jak w przypadku metody Charmata.
Pod kątem 45 stopni zapełnione butelki leżakują na drożdżach w określonych warunkach min.15 mcy, najczęściej 36 mcy, najlepsze nawet 60. I tak przez cały ten okres winiarz pilnuje, aby sukcesywnie były przekręcane, nawet codziennie (jest ku temu konkretny powód). Na tym nie kończy się skomplikowany proces, jest jeszcze wiele do zrobienia. W efekcie wino musi spełnić oczekiwania przyzwyczajonych do smaków miłośników szampana, co roku takie samo, a to dzięki ściśle chronionym recepturom winiarza.

Najlepsze i najdroższe szampany to te rocznikowe.

I droższe. Oznacza to, że sezon był bardzo dobry, a winiarz nie zdecydował się na łączenie roczników.

Szampany wytwarza się najczęściej z 3 odmian: Chardonnay, Pinot Meunier, Pinot Noir. Jeśli na etykiecie zauważysz określenie Blanc de Blancs, oznacza to że został zrobiony tylko z białych odmian, Blanc de Noirs oznacza białe wino z odmian czerwonych (tak to możliwe, już o tym pisałam tutaj).

Bąbelki bąbelkom nie są równe

Różnią się przede wszystkim kontrolą jakości, metodą wytwarzania, użytymi odmianami winogron oraz pochodzeniem oczywiście.

  • Pozostałe wina musujące wytwarzane metodą szampańską: cava, franciacorta, cremant, corpinnat, sekt czy cap classique. Zbliżone do szampanów, wytwarzane w sposób tradycyjny i na tym podobieństwa się kończą.
  • Wina musujące wytwarzane metodą Charmata: prosecco, asti spumante czy lambrusco (frizzante). Wytwarzane w sposób łatwiejszy, masowy, bardziej komercyjny.
  • Napoje winopodobne wytwarzane sztucznie metodą dozowania CO2 czyli syfonowy aromatyzowany syf – najlepiej nadaje się do wystrzałów i niech na tym ich rola się zakończy (tzw. „szampany” ruskie i temu podobne).

O czym należy pamiętać:

  1. Decydując się na zakup wiedz, że najbardziej lubimy te wina z oznaczeniem Brut lub Extra Dry (to już w kategorii półsłodkie).
  2. W winach musujących mamy ciśnienie 5-6 barów, dlatego należy je schłodzić do temperatury 5-7°C – unikniesz przykrych niespodzianek oraz poczujesz ten właściwy smak i aromat.

Alternatywą dla droższych szampanów mogą być Franciacorty z Lombardii, wytwarzane metodą szampańską mogą spokojnie zastąpić te z Szampanii, często różni je jedynie region pochodzenia. Mamy też sporo zwolenników Cavy, choć to typowe szczepy hiszpańskie.

+4

Wyświetl statystyki i reklamy

Promuj post

Wszystkie reakcje:

1616