Białe wina z czerwonych gron.

red and green fruit in red plastic crate

Czy wina białe mogą powstać z czerwonych winogron❓️

Co do zasady wina czerwone powstają z winogron czerwonych,
białe z białych,
różowe z białych i czerwonych,
pomarańczowe z białych.
Easy prawda?

Pozostańmy przy winach białych.🥂

Prawie (99,9%) ze wszystkich gatunków winogron uzyskujemy bezbarwny miąższ i sok! Więc naturalną myślą jest, że wszystkie wina mogą być białe.

Dlaczego prawie? Na początku XIX wieku pewien francuski winiarz i badacz Louis Bouschet postanowił skrzyżować dwie różne odmiany w celu uzyskania takiego gatunku, który pozwoli na uzyskanie soku ciemnego. Tak powstał Petit Bouschet – miał służyć do zabarwiania win lub tworzenia czerwonego wina bez kontaktu ze skórką. Idea ta została mocno rozwinięta przez syna – Henriegi, który stworzył lepszą krzyżówkę z Vitis Vinifera – Garnacha Tintorera (Alicante Bouschet) – najsłynniejszy barwnik do win stosowany do dziś. Historia się jeszcze rozwinęła, ale na tym skończę ten wątek.

A zatem o kolorze wina decyduje skórka tego owocu, a raczej kontakt z nią podczas maceracji. To oznacza, że w wyjątkowych przypadkach produkuje się wina białe z czerwonych odmian. Szybko i sprawnie wyciśnięty sok z owocowej miazgi, który ma mocno ograniczony kontakt ze skórką (barwnikiem) daje tzw. wina białe – białe z nazwy, nie zawsze białe w kieliszku. Znowu się komplikuje. Generalnie jest to trudne zadanie przy większości gatunków winogron, zwłaszcza tych odmianach o grubych skórkach, bowiem z nich wychodzą wina w kolorze trochę różowe, trochę szare – zatem czy są to białe wina? Jeśli mówimy o procesie produkcji Tak, w kolorze – Niekoniecznie.

Najbardziej wdzięczną odmianą jest uwielbiany Pinot Noir o cienkich skórkach, ale całkiem ciekawe białe wina uda się uzyskać także z Cabernet Sauvignon.

Najlepszym przykładem są wina musujące: szampany lub wina w stylu szampańskim. O ile Blanc de Blancs powstaje wyłącznie z białych odmian, to Blanc de Noir (biały z czarnego) już z różnych odmian czerwonych.

Jednak co do zasady białe wina najlepiej wychodzą z białych odmian i tego się trzymajmy. 😉