Rzecz dzisiaj o tym co przed, w trakcie i po… Na zdrowie i za zdrowie naturalnie.
APERITIF – „otwierać”.
Czyli na czas tzw. small talking, w oczekiwaniu na wszystkich gości i posiłek.
Aperitif ma za zadanie pobudzić produkcję soków żołądkowych oraz oczyścić kubki smakowe. Wytrawne, gorzkie i ziołowe wzmagają apetyt. Słodkie dają uczucie wypełnienia. Niska temperatura orzeźwia i pubudza do działania. Bąbelki przyspieszają wchłanianie alkoholu.
Mogą to być nalewki, likiery, wina, drinki czy piwa.
- NALEWKI: Piołunówka, Dzika Róża, Pigwówka, Tybetańska, ziołowe i korzenne.
- LIKIERY: Jägermeister, Unicum, Uzo czy Pastis o smaku anyżowym.
- WINA: wszelkie wina musujące, białe i różowe lekkie wina spokojne, wina ziołowe – vermuty, ale także sherry czy madeira.
- KOKTAJLE: Martini, Aperol Spritz, Campari, Negroni czy Szprycer.
- PIWA: lekkie piwa typu lager lub pszeniczne.
DIGESTIF – „trawić”.
Czyli po ciężkim daniu, pod koniec kolacji lub na zakończenie wieczoru.
Digestif możemy podać po ciężkim posiłku, aby szybciej go strawić i zrobić miejsce na deser. Wysoki alkohol bowiem rozszerza naczynia krwionośne, tym samym wspomaga proces trawienny. Najlepiej sprawdzają się ziołowo-korzenne likiery, które przyspieszają wydzielanie soków trawiennych i uspokajają żołądek.
Mogą to być nalewki, likiery, wina, drinki, alkohole mocne, ale także inne napoje.
- NALEWKI: Piołunówka, Benedyktynka, Tybetańska, Miętówka, Cytrynówka, Orzech laskowy, inne korzenno – ziołowe.
- LIKIERY: Amaretto, Jägermeister, Irish Mist, Unicum, Amaro, Limoncello, Becherovka.
- WINA: muscat, porto, madeira czy sherry.
- ALKOHOLE MOCNE: grappa biała lub reserva, koniak, armaniak, Eaux de vie (brandy owocowe, sznapsy, calvados), czysta wódka lub wódki ziołowo-korzenne (np. Goldwasser).
- TAKŻE: kawa i herbata, sok z grejpfruta czy napary ziołowe.
Co jeszcze?
Do mięs podajemy trunki półwytrawne i półsłodkie. Do deserów słodkie. Wytrawne i ziołowe przed jedzeniem, po jedzeniu wytrwane i słodkie (wysokoprocentowe). Krupnik, ajerkoniak lub korzeniak stanowią doskonałe dodatki do kawy. Likiery z malin, aronii czy śliwek, doskonale komponują się z herbatą.
Przy częstowaniu aperitifem i digestifem nie zapominajmy o etykiecie. Czyli o tym jak, dlaczego, kiedy, w jaki sposób i co… Najważniejszą zasadą jest to, aby były to szybkie trunki i pojedyncze porcje (tzw. 1 szot) – nie chcemy wprowadzić gościa w stan upojenia. Bardzo ważna jest temperatura podania oraz sposób serwowania, czyli jakie szkło dobrać do konkretnego napoju. Przy tej okazji nie podajemy słomki, bo chodzi o to, aby oczyścić jamę ustną i pobudzić to, co ma być pobudzone.
Pingback: 10 zasad savoir-vivre w restauracji. - Edyta Kunc