W kwietniu 2024 r. mia艂y premier臋 pierwsze w Polsce wina morskie z Ba艂tyku Winnicy Dw贸rzno. W Zatoce Gda艅skiej na g艂臋boko艣ci 20 metr贸w, na 18 mcy osadzono do starzenia dwa rodzaje win: czerwony Regent Baltica 2018 i musuj膮ce bia艂e Seyval Blanc Baltica Extra Brut 2019. W sumie wynurzono 96 ocala艂ych egzemplarzy.
艢ledz膮c histori臋 dowiemy si臋, 偶e ju偶 w staro偶ytno艣ci butelki z winem umieszczano na dnie morza w celu ich przechowywania. Staro偶ytni nie znali najnowszych bada艅, ale z pewno艣ci膮 dostrzegli zbawienny wp艂yw sta艂ej temperatury i mikroklimatu morskiego dla ich win.
Antyczni Grecy z kolei produkowali wina z wykorzystaniem dobroczynnych dzia艂a艅 wody morskiej na etapie zatapiania ca艂ych winogron w morzu. Dostrzegli, 偶e winogrona, kt贸re wch艂aniaj膮 s贸l morsk膮, s膮 艂atwiejsze w maceracji, a wina maj膮 wi臋ksz膮 koncentracj臋 aromat贸w i smaku.
Nowy trend czy marketing?
Niew膮tpliwie wykorzystanie s艂onej wody do produkcji wina doczeka艂o si臋 w艂asnej konferencji – Underwater Wine Congress, kt贸ra po raz pierwszy odby艂a si臋 w roku 2019.
Bior膮 w niej udzia艂 winiarze, sommelierzy, naukowcy i enolodzy. Prowadzone s膮 dyskusj臋, degustacje por贸wnawcze w ciemno, badania i tezy.
Znawcy twierdz膮, 偶e cho膰 produkcja jest wymagaj膮c膮, trudna i kosztowna, to wina morskie zdecydowanie wyr贸偶niaj膮 si臋 na tle tych konwencjonalnych.
Uwa偶a si臋, 偶e wina starzone na dnie w贸d s膮 bardziej skoncentrowane, eleganckie, z艂o偶one, a jednocze艣nie 艣wie偶e. Rok dojrzewania wina w morzu to odpowiednik 3 lat metod膮 tradycyjn膮.
Morze jest aktywne, butelki ci膮gle si臋 poruszaj膮, zatem wino 偶yje przez ca艂y czas le偶akowania. Temperatura, kt贸ra raczej si臋 nie zmienia, brak tlenu i brak dost臋pu do 艣wiat艂a ultrafioletowego, ma nieoceniony wp艂yw na jako艣膰 wina. Wyzwaniem natomiast jest zabezpieczenie korka, kszta艂t butelek, spos贸b przechowywania, ryzyko meteorologiczne czy koszty ekipy badawczej. Cena warta unikatu.
Znamy przyk艂ady win morskich


W 2006 roku chorwaccy producenci wina z sukcesem umie艣cili butelki swoich win musuj膮cych na dnie Adriatyku na g艂臋boko艣ci 30 metr贸w.
Winiarze z Argentyny na g艂臋boko艣ci 6 i 15 metr贸w umie艣cili 1500 butelek magnum wina Malbec z rocznika 2017.
Czy wina morskie warte s膮 swojej ceny?
Kupuj膮c dzie艂o sztuki kupujemy jego histori臋 oraz histori臋 malarza. Im bardziej intryguj膮ca, tym sztuka dro偶sza.
Butelka wina morskiego jest niew膮tpliwie dzie艂em sztuki z kategorii Fine. To co natura stworzy艂a jest unikatowe. Zatrzymane na szkle muszle, zwapnione stworzenia morskie, skamienia艂a ro艣linno艣膰, piasek. Tego obrazu nie da si臋 powt贸rzy膰. Wino poruszane pr膮dami morskimi ca艂y czas 偶yje, a nie ka偶da butelka przetrwa trudy zburzonego oceanu. Cz臋sto etykiet臋 trzeba nadrukowa膰 r臋cznie, bo nie da si臋 jej naklei膰. Limitowana edycja, a produkcja wymagaj膮ca i ryzykowna.

Zatem TAK. Wina starzone na dnie m贸rz czy ocean贸w s膮 warte swojej ceny.
Inna filozofia win morskich
Woda morska jest tak偶e wykorzystana w fazie wst臋pnej produkcji wina. Zbadano, 偶e wina powsta艂e z zatopionych winogron w morzu wykazuj膮 niewielkie pozosta艂o艣ci soli morskiej, kt贸re w naturalny spos贸b dzia艂aj膮 jak antyoksydanty, co ogranicza dodawanie do wina konserwant贸w. Podobno w bia艂ych odmianach winogron zawarto艣膰 polifenoli by艂a blisko 2 razy wy偶sza ni偶 w winach, z tych samych szczep贸w, produkowanych w spos贸b powszechny.
Inni winiarze doszukuj膮 si臋 niezwyk艂ych w艂a艣ciwo艣ci morskich ze wzgl臋du na terroir. Uwa偶aj膮, 偶e ich ziemie, kt贸re 150 mln lat temu zalane by艂y s艂onymi wodami, wci膮偶 oddaj膮 korzystne w艂a艣ciwo艣ci morskie. Resztki morskiej fauny i flory, kt贸re stworzy艂y unikatowe wapienia, do dzi艣 mog膮 mie膰 wp艂yw na rosn膮ce winogrona, tym samym smak wina.
Rynek winny ma ju偶 tak wiele do zaoferowania, 偶e winiarze nie maj膮 wyj艣cia, musz膮 czym艣 wyr贸偶ni膰 sw贸j produkt. Co by nie m贸wi膰 o starzeniu win w wodach morskich, z pewno艣ci膮 wyr贸偶niaj膮 si臋 na tle konkurencji. I cho膰 zabawa ryzykowna i kosztowna z pewno艣ci膮 warta zachodu. W sieci coraz wi臋cej materia艂贸w na ten temat i coraz wi臋cej przyk艂ad贸w kolejnych etykiet win morskich, a tak偶e innych win produkowanych w spos贸b niekonwencjonalny.