Jak ułatwić sobie wybór wina?

red wine marquee signage on table

WINO to produkt wytworzony z samych winogron, natomiast napój winny zawiera w sobie jedynie 50% wina (może być nawet sproszkowane) oraz całą resztę wszelkich dodatków! Pomyśl o tym wybierając kolejną butelkę na półce! Często pseudo wina są nawet droższe od samych win.

Z kolei wśród win możesz spotkać się z takimi, które są wytworzone w procesie masowej produkcji różnych zbiorów skupowanych od różnych rolników. Najczęściej takie etykiety nie zawierają informacji o szczepach, winnicach czy apelacji. To wciąż wina, może nawet całkiem przyswajalne, ale pozbawione historii i specjalnego traktowania.

Idźmy dalej.

Czytanie etykiet.
To trudna sztuka!! Informacje na butelkach z Nowego Światu są inne niż te w Starym Świecie. Inne uregulowania, inne procedury. Mistrzami w nieułatwianiu nam sprawy są Francuzi. Oh.. to w ogóle wyższa szkoła jazdy – w tym wypadku naprawdę „wiesz, że nic nie wiesz”😳. Z pomocą przychodzą wykwalifikowani specjaliści i ewentualnie Google – o ile akurat masz czas przeglądać internet stojąc przed półką z butelkami.

W kwestii ceny.
Blisko połowa polskich konsumentów kupuje wina do 30 zł, najczęściej w dyskontach, gdzie nie możemy liczyć na specjalistyczną poradę, możemy natomiast posiłkować się dostępnymi aplikacjami (tak w uproszczeniu rzecz ujmując).

Polacy upodobali sobie włoskie Primitivo i do 30 zł możesz faktycznie zakupić „dobre” wino. Nie łudź się jednak, że za taką kwotę kupisz dobre wino francuskie, a te są najbardziej popularne w naszym kraju. Spotka Cię wielkie rozczarowanie. O wina francuskie sięgaj korzystając z porady eksperta. Dobre wina francuskie mierz na kwotę od 80 zł.

Tak czy inaczej szykując się do zakupu butelki wina – tej JEDNEJ spośród tysięcy – przygotuj się wg upodobań jak niżej, miej świadomość tego czego akurat potrzebujesz, i tak:

1. Czy znasz swoje upodobania smakowe? Jakie przyprawy najczęściej królują w Twojej kuchni? Jaką dietę stosujesz? Zwróć uwagę na to, czego najbardziej nie lubisz – może za dużej kwasowości, a może zbyt bogatej cierpkości?

2. Czy masz ulubione szczepy lub blendy, kraje czy regiony, style win, sposób winifikacji win, a może specjalne roczniki?

3. Cenę – tak, cena może być jakimś wyznacznikiem – w pewnych sytuacjach 

4. Czy ufasz marce, linii, znanemu Ci producentowi?

5. A może potrzebujesz wina, które przetrwa próbę czasu – na specjalną okazję czy wielkie wydarzenie?

6. Wino dopasowane do potraw? Nie ma nic gorszego niż przypadkowe wino, które popsuje nam przyjemność delektowania się i winem i posiłkiem.

7. Czy sama butelka (kształt, sposób zamknięcia, etykieta) ma znaczenie przy wyborze? Dla niektórych na pewno.

Dobre wino otwiera się wolniej niż przeciętna butelka. Czyż nie?

Temat Akademii #AŚKA / październik 2022