Całe kłamstwo o „szampanach”.

photo of liquor bottles

Nie daj się nabić w butelkę… syfonu‼️

Musujący kieliszek wiedzy, dzięki której zabłyśniesz podczas sylwestrowego wieczoru i nie tylko.
Będzie krótko i rzeczowo.😊

Musisz wiedzieć, że SZAMPAN JEST TYLKO JEDEN!

To te etykiety z regionu Champaigne we Francji i jest to nazwa zastrzeżona. Koniec Kropka❗️ Jest wiele Domów Szampana, które na pewno znasz, tzw. Grandes Maisons („wielkie domy”) lub Grandes Marques („wielkie marki), np: Moet&Chandon, Veuve Clicquot, Pernod Ricard, Lanson, Vranken-Pommery, Laurent-Perrier, Perrier-Jouët, Krug, Roederer, Heidsieck… i więcej.

A najlepsze i najdroższe szampany to te rocznikowe.

Wszystko inne co pijesz i myślisz, że to szampan to WINO MUSUJĄCE lub GAZOWANE❗️

Jak je rozpoznać w skrócie? Czytaj etykiety i doczytaj do końca ten post!

✔️ Wina musujące wytwarzane metodą szampańską: cava, franciacorta, cremant, corpinnat, sekt czy cap classique. Zbliżone do szampanów, wytwarzane w sposób szlachetny i naturalny.

✔️ Wina musujące wytwarzane metodą Charmata: prosecco, asti spumante czy lambrusco (frizzante). Także wytwarzane w sposób naturalny, ale bardziej komercyjnie.

✔️ Napoje winopodobne wytwarzane sztucznie metodą dozowania CO2 czyli syfonowy aromatyzowany syf – najlepiej nadaje się do wystrzałów i niech na tym ich rola się zakończy (tzw. „szampany” ruskie i temu podobne).

Ważne:‼️

  • Decydując się na zakup wiedz, że najbardziej lubimy te wina z oznaczeniem Brut lub Extra Dry (extra sec).
  • W winach musujących mamy ciśnienie 5-6 barów, dlatego należy je schłodzić do temperatury 5-7°C – unikniesz przykrych niespodzianek oraz poczujesz ten właściwy smak i aromat. A…. i jeśli nie masz wprawy, nie próbuj otwierać butelki sposobem sabrage czyli szablowaniem. Tak wiem, to bardzo efektowne, ale wymaga zręczności i pewności.

Temat Akademii #AŚKA / grudzień 2022